Helicobacter pylori: в чому небезпека для шлунку?

6.16.2022 0

У 1984 р. патологоанатом Дж. Уоррен і гастроентеролог Б. Маршалл виділили специфічні бактерії зі слизової оболонки шлунка хворого на хронічний гастрит і назвали їх Campylobacter pyloridis, в подальшому перейменувавши їх в Helicobacter pylori (HP).

Хелікобактер пілорі може довго перебувати в шлунку та 12-палій кишці, викликаючи певні зміни – ушкодження слизової оболонки, розвиток запалення, утворення ерозій та виразок. Пацієнти з наявністю хелікобактеріозу мають у 6 разів більший ризик захворіти на рак шлунка, ніж пацієнти, які не інфіковані HP. Вважається, що цей мікроорганізм є причиною приблизно 50% випадків раку шлунка (90% випадків лімфоми). Думка провідних гастроентерологів світу щодо HP як основної причини виникнення виразкової хвороби є неоднозначною. Одні вважають НР головним чинником. Інші вважають інфекцію НР пусковим поштовхом розвитку хвороби на тлі генетичної схильності та інших факторів. Шляхи передачі хелікобактерної інфекції не зовсім зрозумілі й досі. Є докази гастро-орального, орально-орального та фекально-орального шляхів передачі. Головним чинником інфікування є низький соціально-економічний рівень. Певну роль грають генетичні чинники. Особливістю захворювання є той факт, що у разі відсутності знищення інфекції під час лікування загострення будуть практично неминучі. Навіть якщо швидко впорається з активним запаленням слизової оболонки та залікувати виразку, навіть якщо зникне біль та покращиться самопочуття, а мікроб не буде знищений, то через кілька місяців інфекція активізується та все повториться знову. Єдиний шлях до справжнього лікування, а не «заліковування» хвороби – це перемогти інфекцію!

 • Helicobacter pylori – чим вона небезпечна для нас?
  Відмінною рисою всього роду Helicobacter, в який входить хелікобактер пілорі, є здатність виживати і розмножуватися в кислотному середовищі, яке характерне для вмісту шлунка. Спіралеподібна форма і джгутики дозволяють бактерії проникати крізь густий шар слизу, який захищає слизову оболонку шлунку і дванадцятипалої кишки від впливу кислоти. Бактерія закріплюється і починає розмножуватися в слизовій шлунку. У процесі життєдіяльності Helicobacter pylori синтезує ряд токсинів, під впливом яких клітини слизової оболонки шлунку пошкоджуються і гинуть, а захисний шар слизу – розчиняється. В результаті кислотне середовище починає впливати безпосередньо на незахищені клітини слизової оболонки, викликаючи запалення і виразки.

Важливо розуміти, що Helicobacter pylori – не єдина причина гастриту і виразки, хоч і важливий фактор, що сприяє розвитку захворювань травної системи.

 • Симптоми захворювань органів шлунково-кишкового тракту

Для гастриту, захворювання, яке найчастіше асоціюється з Helicobacter pylori, характерні наступні симптоми:

 1. регулярні болі в шлунку;
 2. відрижка і печія;
 3. нудота;
 4. неприємний присмак у роті;
 5. розлади травлення;
 6. можливе підвищення температури.
 7. Виразка шлунку проявляється тривалими болями у верхній частині живота, що слабшають після прийому їжі. Якщо симптоми ігнорувати – з’являються різкі і сильні болі (часто нічні), запори, можливо шлункова кровотеча.
 • Призначення лікарем аналізу на хелікобактер і підготовка до нього
  Поява перерахованих вище симптомів – серйозний привід для звернення до гастроентеролога, який, серед інших обстежень, призначить і тест на хелікобактер. Таке обстеження обов’язкове також, якщо захворювання травного тракту є у інших членів сім’ї або виникають у пацієнта повторно.

Існує кілька методів діагностики Helicobacter pylori: дихальний тест, аналіз калу і аналіз крові. Аналіз крові на хелікобактер, як і аналіз калу не вимагає від пацієнта підготовки при здачі біоматеріалу в лабораторію. При аналізі калу визначається наявність самої бактерії, а при аналізі крові – антитіл, що виробляються організмом проти неї. Тому у людей з ослабленою імунною відповіддю (літні люди, пацієнти з імуносупресією), тест на антитіла до хелікобактеру може дати помилково негативний результат.

Найбільш надійний спосіб виявити хелікобактер пілорі – лабораторне дослідження біоптату, отриманого під час гастроскопії. В даному випадку пацієнт повинен бути підготовлений до проведення гастроскопії (головна вимога – прийти на обстеження натщесерце). В лабораторії «Медлаб» швидко та якісно проводять всі необхідні дослідження на предмет хелікобактеру.

 • Лікування Helicobacter pylori
  Ерадикація (знищення бактерії) проводиться за допомогою антибіотиків. Якщо патоген діагностується не тільки у пацієнтів з бактерією, але і у членів їх сімей, то лікування може проводитися всій сім’ї, щоб уникнути повторного інфікування. На даний момент лікарі часто сходяться на думці, що лікувати хелікобактер немає необхідності, якщо у пацієнта не спостерігається ніяких симптомів захворювань шлунково-кишкового тракту.

Важливо розуміти, що самолікування бактерії антибіотиками неприпустиме, адже тільки лікар може визначити необхідність антибіотикотерапії (оцінити потенційну шкоду і користь від прийому препаратів), призначити ефективне дозування та курс, достатній для повного знищення бактерії.

🩺💊 | Ваше здоров’я – наше основне завдання!

М. Київ, проспект Валерія Лобановського 17
+38 (066) 33 45 373
+38 (044) 33 45 373
• Долучайтеся до наших спільнот у Telegram та Viber щоб отримувати без зайвої реклами корисну інформацію!
• КРОК до здоров’я у Telegram
• КРОК до здоров’я у Viber